Tillsammans kan vi påverka, förändra och skapa något bättre

2025, vad håken hände? Året kan beskrivas på många sätt, lite beroende på varifrån man tittar – och vad man tittar på. Det har varit ett år av dragkamp mellan splittring och sammanhållning. Lika mycket som vi chockats av hur mobbing och korruption ritat om den geopolitiska maktordningen, lika mycket har världen tröttnat på stövelTrump och dumhet i politiken. Den europeiska sammanhållningen har utmanats, men vi har också sett vänner bindas närmre varandra. I Sverige har ett allt hårdare samtalsklimat präglat den politiska debatten, samtidigt som allt fler röster har höjts till försvar för respektfullt lyssnande och kompromissen som strategi. Den nationella kulturpolitiken har präglats av arrogans och passivitet samtidigt som allt fler röster uttrycker att demokratin, beredskapen och inte minst det levande kulturlivet är beroende av en offensiv kulturpolitik. Dragkampen om våra framtidsfrågor är långt ifrån avgjord. 2026 hoppas jag att repet dras mot mänskliga rättigheter, stärkt demokrati och hållbar klimatpolitik.

För Scen & Film präglades en stor del av året av en avtalsrörelse där vi trots ett tufft ekonomiskt läge flyttade fram positionerna med löneökningar för alla, övertid för deltidsanställda inom scenkonsten, stärkta löner för dansgrupper och koreografer på de fria scenerna samt en betydligt bättre lönetrappa för biografanställda. De nya scenavtalen innehåller också skrivningar om likvärdig professionell behandling avseende mask och peruk, samt yrkestiteln intimitetskoordinator vilket gör våra arbetsplatser både tryggare och mer inkluderande.

Det finns saker kvar att förbättra, men de nya avtalen gör att vi går in i 2026 med ökad facklig styrka, och det betyder mycket. Det har varit ett tufft år ekonomiskt för många av förbundets medlemmar, mycket på grund av låg produktion inom film och drama och försvagad offentlig finansiering till scenkonsten, men tack vare förbundets stiftelser har vi delat ut över 180 stipendier och stiftelserna Höstsol och Djurgårdsmässan når ytterligare hundratals åldersrika medlemmar från alla yrken med regelbundna stipendier för att de ska få en ”bekymmersfri ålderdom”, som det står i stadgarna. Och tack vare kollektivavtal och förhandlingar har förbundets rättighetsbolag kunnat fördela över 140 miljoner till våra rättighetshavare.

Vi ser också hur förbundets dialog med kanaler och beställare av tv-tv har bidragit till en förbättrad arbetsmiljö, men Film och TV-avdelningens fantastiska initiativ att belöna goda kollegor och chefer med det Gyllene Hjärtat har förstås också gjort sitt! Utmärkelsen har blivit mycket uppmärksammad i branschen samtidigt som den satt ljuset på vad ett positivt arbetsmiljöarbete och ett modernt ledarskap betyder.

Inför 2026 hoppas jag att proppen går ur den sega finansieringen av film, drama och TV och att regeringen lägger en proposition om stärkt filmpolitik för Sverige som utgår från filmutredningens förslag. Det var glädjande att höra att regeringen nu utreder förutsättningarna för ett filmarvscentrum, men vi behöver bättre förutsättningar för att skapa nya verk. En stor fråga kommer förstås fortsatt vara hur AI påverkar våra branscher, yrken och rättigheter, och där behöver vi er hjälp för att på bästa sätt kunna möta den nya tekniken på våra villkor. Vi kommer bjuda in till samtalsforum under året för att höra vad ni ser i ert dagliga arbete och hur tänker ni om framtiden.

Alla våra framgångar bygger på att vi gör det här tillsammans. Tack till vårt enastående kansli som med envishet och nyfikenhet ökar tryggheten för våra medlemmar. Och ett särskilt tack till förbundets över 700 förtroendevalda som ägnar både tid och engagemang åt bättre arbetsvillkor för alla som arbetar inom scen, film och TV. Ert arbete i styrelser, klubbar och delegationer är förbundets ryggrad och jag är så oerhört stolt över allt ni gör för att era arbetskamrater ska få ett bättre arbetsliv. Under året har vi även fått mer än 600(!) nya medlemmar som jag vill hälsa varmt välkomna. Jag hoppas ni tar för er av allt förbundet har att erbjuda av förmåner, yrkesgemenskap och påverkansarbete. Det här är ert förbund.

Det finns mycket att oroas över, men 2026 har inte hänt än. När vi drar i repet tillsammans kan vi påverka, förändra och skapa något bättre än det som varit. Tillsammans är vi starka.

Simon Norrthon, förbundsordförande.

Foto: Sören Vilks