Här samlas aktörer från hela världen för att inspireras, utbyta kunskap och utveckla scenkonstfältet. Scen & Film kommer att vara på plats och medverkar i följande programpunkter.
Fika med facket
Datum, tid och plats: 27-28 maj 10.00-15.00, 29 maj 10.00 -14.00 Helsingborgs stadsteater, Foajén.
Under biennalen finns Scen & Film på plats med Fika med facket, en mötesplats för samtal, frågor och medlemskontakt. Här kan du träffa kansliet och förtroendevalda, prata om arbetsvillkor och yrkesfrågor inom scenkonsten, eller bara ta en fika tillsammans med oss.
Onsdag 27 maj
Scen & Films förbundsordförande Simon Norrthon deltar i ett kulturpolitiskt toppmöte som arrangeras av Region Skåne under Bibu.
Syftet är att fördjupa samtalet om tillgänglighet, representation och arbetsvillkor i scenkonstbranschen, samt att omsätta ord till handling.
Tid och plats: 11.00 – 16.00, Radisson Blu Metropol Hotel
Barnteater och Barnsagor på Svenskt Teckenspråk
Normkreativa arbetsgruppen
Tid och plats: 11.30–12.30, Helsingborgs konserthus, Markelius 1
Queera samtal om scenkonst för barn och unga!
Normkreativa arbetsgruppen
Tid och plats: 15.30–16.45, Helsingborgs konserthus, Markelius 2
Torsdag 28 maj
Tystnadskulturens logik
Scen & Film och Svensk Scenkonst
Tid och plats: 15.00–16.30, Dunkers kulturhus, Rytmiksalen
Fredag 29 maj
Speeddejting för scenkonstregissörer och dramatiker
Fredag den 29 maj arrangerar Sveriges Scenkonstregissörer en Speed-dejting under Bibu.
AW med dramaturger på Bibu
Fredagen den 29 maj bjuder Scen & Films Dramaturgavdelning in till en AW i samband med Bibu i Helsingborg, för alla som är intresserade.
Vi ses på Telegrafen, Norra Storgatan 14, Helsingborg från kl. 16.00 och framåt!
Lördag 30 maj
Är TikTok teaterns framtid?
Sveriges scenkonstregissörer
Tid och plats: 10.00–11.00, Helsingborgs stadsteater, Foajéscenen